GMINA OSTROWITE
 
Typowo rolnicza, obfitująca w niezwykle czyste jeziora gmina Ostrowite leży na Wysoczczyźnie Gnieźnieńskiej.

Siedzibą władz gminnych jest położona 16 kilometrów na północny - wschód od Słupcy duża wieś , będąca pierwotnie włością szlachecką . Ostrowite w 1252 roku przeszło w posiadanie kapituły gnieźnieńskiej - dlatego też pierwotna nazwa osady brzmiała:Ostrowite Kapitulne.

Na terenie gminy znajduje się wiele miejsc będących świadkami patriotyzmu i heroicznej postawy narodu polskiego. W okresie Powstania Styczniowego na terenach współczesnej gminy Ostrowite miały miejsce dwa krwawe starcia polskich oddziałów powstańczych z rosyjskim zaborcą- dokładnie 2 marca 1863 roku na polach między Mieczownicą i Dobrosołowem wojska rosyjskie rozgromiły dwa oddziały powstańców .Druga z bitew datowana jest na marzec 1864 roku. Wtedy to na polach między Ostrowitem a wsią Kąpiel wojska rosyjskie rozbiły powstańczy oddział Franciszka Budziszewskiego.
Dzisiaj, po ponad stu latach turyści odwiedzający te strony mogą znaleźć pamiątkę tamtych wydarzeń : na skraju wsi Mieczownica znajduje się pomnik powstańców poległych w 1863 roku (postawiony w 1916 roku , zniszczony w latach drugiej wojny światowej, został odbudowany w 1953 roku). Obok pomnika znajduje się wspólna powstańcza mogiła.

Do Mieczownicy trafić można bez trudu; o stadninie koni informują duże tablice . Warto więc odwiedzić tę małą miejscowość chociażby dla samej przyjemności spędzenia wolnego czasu w siodle. W eklektycznym pałacu z 1894 roku , otoczonym ponad czterohektarowym parkiem ma swą siedzibę Dyrekcja Stadniny Koni. Prowadzona jest tu m.in. hodowla koni angloarabskich. Turyści mogą skorzystać z nauki jazdy konnej , przejażdżek bryczkami , czy wypożyczyć konia pod siodło na przejażdżki po okolicach. Istnieją tu doskonałe warunki do prowadzania hipoterapii. Bez problemów można znaleźć nocleg w hotelu przy Stadninie lub w pobliskich hotelikach ,gościńcach, gospodarstwach agroturystycznych, czy też w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Giewartowie.

Sam Giewartów przyciąga na plaże i kapielisko coraz większe liczby turystów , stając się każdego roku coraz popularniejszą miejscowością letniskową. Położona 11 kilometrów na południowy wschód od Słupcy, przy południowym krańcu Jeziora Powidzkiego duża wieś może pochwalić się pięknym. parkiem złożonym z ciekawego drzewostanu ( rośnie tu np. potężny dąb "Sokół" o obwodzie ponad 700 centrymetrów) i zajmującym powierzchnię ponad 7 hektarów .

Uwagę przyciąga neogotycki kościół p. w. Podwyższenia Ducha Swiętego wzniesiony w latach 1907-14., w którym znajduje się tablica poświęcona poległym w bitwie pod Mieczownicą powstańcom .

W niewielkiej odległości około 2 kilometrów od Giewartowa znajduje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kosewie. W jego pobliżu rozciąga się park, w którym rosną dwa pokaźne dęby o imionach : Paweł i Gaweł.

 
do gory